احمدی نژاد بَس

دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 08:02 ب.ظ

آیا انتخابات ِ پیش ِ رو آزاد است؟ خیر

آیا این انتخابات به طور ِ سالم برگزار خواهد شد؟ خیر

آیا در میان نامزد ها کسی هست که حداقل ده درصد مطالبات من را نمایندگی کند؟ خیر

آیا در این انتخابات  شرکت می کنم؟ بله

چرا؟

۱- اگر انتخابات به طور ِ آزاد برگزار می شد و همه اقشار و لایه های ِ فرهنگی، نامزدی متناسب با خود می داشتند آن گاه به فعال ِ سیاسی به معنای ِ امروز در ایران نیاز نبود. جای ِ آن را می شد با تکنوکرات ها(باز هم نه به معنای امروزی در ایران) پر کرد.

۲- انتخابات آن طور که از نگرانی نامزد ها نمایان است چندان سالم نخواهد بود. اما به قول مسعود بهنود باید برای ِ قبولی به جای 10، 13 گرفت.

۳- پس از دوران ِ خاتمی ثابت شد که هیچ کدام از سیاست مردان ِ فعلی توان ِ نمایندگی ِ مطالبات ِ تمام ِ مردم را ندارند. اما می توانند تا جائی همراه شوند و کار را به پیش ببرند و یا دست ِ کم کار را عقب تر نبرند.

 

 

دلیل دیگری تحریمیان می تواند تفسیری باشد که از رای شان در انتخابات می شود. این انفعالی ترین موضعی ست که یک نیروی فعال سیاسی می تواند اختیار کند. عمل خود را منوط به قضاوت ِ دیگران می کند و در واقع خود را زیر ِ فرمان ِ طرف ِ مقابل قرار می دهد البته با رابطه ی ِ دستوری و اجرائی معکوس.

 حتا اگر به فعالیت ِ مدنی به جای ِ شرکت در انتخابات معتقد باشیم این فعالیت ها در صورت ِ حضور ِ یک نیروی ِ میانه رو در قوه مجریه بسیار آسان تر خواهد بود.

این استدلال که بگذاریم کشور را فقر و خفقان فرا بگیرد تا از دل تاریکی خورشید ِ عدالت و آزادی طلوع کند بیشتر شبیه ِ اعتقادات ِ آخر زمانی ست که به مسائل ِ اجتماعی و سیاسی تعمیم داده شده.

بر فرض هم که چنین باشد آن خورشید بیش از آن که پرتوئی بارورکننده و زاینده داشته باشد سوزاننده و نابود کننده خواهد بود.

ضمن این که تا بر آمدن آن خورشید دو چیز از دست می رود: ثروت ِ ملی و زمان

بسیاری از ایرانیان اکنون علاوه بر آزادی به آموختن ِ آزاد منشی نیاز دارند و این جز در یک فضای ِ به نسبت باز میسر نیست.

رشد ِ سطح ِ آگاهی ِ جامعه و همین طور روشنفکران در دوره ی ِ 76 تا 84 بسیار چشمگیر و قابل توجه است وگام ِ مثبتی بود در رسیدن جامعه به خودآگاهی.

***

در هر دو نامزد من قاطعیتی بیش از خاتمی دیدم که یک حُسن است. حرف ها نیز بسیار شبیه ِ هم است. اما در زمینه ی ِ اقتصاد به نظر ِ من برنامه های  ِ میر حسین موسوی دقیق تر و متناسب با شرایط ایران است. نسبت به این که هر نفر برود سر ِ ماه ۷۰ هزار تومان پول بگیرد. این فاسد کننده ی ِ روحیه ی ِ تلاش و کوشش خواهد بود و به نوعی انگل پرروی( که بین ِ مردم ِ ما هم کم طرفدار ندارد) می انجامد و مرا یاد ِ «یکی روبهی دید بی دست و پای» می اندازد.

به هر حال با توضیحات ابتدائی که عرض شد رای ِ سلبی ی ِ من به میر حسین موسوی خواهد بود. اما در این چند روز راه بحث و گفت و گو گشوده است.

نظرات (2)
دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 08:59 ب.ظ
سلام ارش
من رای نمی‌دهم و برام مهم نیست که چه کسی رئیس جمهور می‌شود.یه جایی به کسی گفتم ما جوانهای دهه ۶۰ هیچ وقت تاریخ ساز نمی‌شویم.هنوز هم دود از کنده بلند می‌شود
امتیاز: 0 0
شنبه 23 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 05:25 ب.ظ
با سلام
شرایط ایران بسیار وخیم است. 22 خرداد=28 مرداد 1332 را یاد آوری می کند .کودتای دولتی واضح و روشن.با عوض کردن نام خود و استفاده از محیط های مجازی جدید به یک جنبش خلق الساعه ی وبلاگ نویسی علیه دولت نهم کمک کنید.
الملک یبقا مع الکفر و لا یبقا مع الظلم
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد