X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اصناف به جای احزاب

چهارشنبه 27 تیر‌ماه سال 1386 ساعت 03:53 ق.ظ
از موضع ِ احساس تنها حرفی که می توانم در رابطه با بازداشت ِ دانشجویان و اعضای ِ ادوار بگویم هم دردی با خانواده های ِ این عزیزان و آرزوی ِ آزادی برای ِ آن هاست. البته اسانلو و سایر کارگران نیز قابل ذکرند.
* * *
در روزگار ِ امروز که احزاب ِ ایرانی به مانند ِ خرس در خواب ِ زمستانی اند و تنها در بهار ِ انتخابات سر از غار بیرون می آورند آن هم در صورتی که با پتک «رد ِ صلاحیت» به سر آن ها نکوبیده باشند می توان به خاطر ِ بازداشت ِ شش عضو شورای ِ مرکزی تحکیم و حدود ِ ده نفر عضو ِ ادوار شعری سرود و یا مقاله ای نوشت سرشار از سجع و استعاره و عبارات ِ شاعرانه و یا جلسه ای برگزار کرد و به انتظار ِ این نشست که این «ترکه ی ِ خیس ِ آلبالو» کجای قصه قرار است صدای ِ شکستنش بلند شود. حالا این چه ترکه ی ِ خیس آلبالو ئی ست که در طول ِ تاریخ هر بار شکسته و یا ترک برداشته ترکه ای قطور تر، بلند تر،خیس تر و سردتر جای ِ آن ها را گرفته؟
امروز نیروهای ِ تحول خواه و دانشجویان در مقام کنش نیستند. چند سال ابتدای ِ پس از دوم ِ خرداد را می توان دوره ی ِ کنشمندی ِ نیروهای ِ فوق به حساب آورد اما این روزها « واکنش ِ خردمندانه و حساب شده» تنها عمل ِ سیاسی ئی ست که می توان انجام داد.
به نظر می رسد دانشگاه امیرکبیر و دانشجویان هم چنان دارند تاوان ِ روز دانشجو را پس می دهند. به آتش کشیدن ِ عکس احمدی نژاد( سوای ِ این که آیا برازنده ی ِ چنین نیروهائی با چنان ادعاهائی بود) در رابطه ی ِ دولت با دانشگاه( به عنوان ِ یک نهاد زیر دست اما نافرمان) بهانه ای شد برای برافروخته شدن آتشی که برنده ی ِ این آتش بازی به طور ِ قطع دولت است، دولتی که هم سو با حاکمیت است و قدرتش مضاعف.
حال تجمعی شش نفره هر چند که حق ِ مسلم این هاست و سعی شده بود به آرامی و بدون ِ سر وصدا و از صبح ِ زود آغاز شود اما جز چنین پایانی در انتظارش نبود.
امروز دانشگاه علاوه بر این که از نیروهای ِ فعال ِ آن نسبت به سال های ِ نخست ِ دوم خرداد کم شده، دیگران نیز چنان عصبیت و احساس آن ها در هم آمیخته که جان ِ سالم به در بردن ِ پیکر ِ نحیف ِ دانشگاه بعید به نظر می رسد.
رفتار ِ دانشگاه در ماه های ِ اخیر که به واقع «ماه های ِ حرام ِ سیاست ورزی» ست همان قدر که صادقانه است احساسی نیز هست.
در آن سو و چند ماه پیش، تجمع ِ معلمان در جلوی ِ مجلس گر چه منجر به نتیجه ی ِ مقبول ِمعلمان نشد اما در قیاس با حرکت های ِ دانشجوئی دوره ی ِ پس از 18 تیر بسیار گسترده تر، حساب شده و فکر شده تر بود. این تجمع حتا در شهر های ِ کوچک ولو با جمعیتی اندک برگزار شد.
حرکت های ِ کارگری هم که در اوضاع ِ نا به سامان ِ تولید و هم چنین وضع ِ معیشتی آن ها و نبود ِ راهی برای ِ احقاق ِ حقوق خود به شکلی مسالمت آمیز ندارد امروز این طبقه را به یکی از عاصی ترین طبقات تبدیل کرده.
شریعتی در مورد ِ تاریخ سخنی جالب دارد. این چنین می گوید که سه عامل ِ رکو د خمودگی جامعه این هاست:« نفع، ترس و جهل»
سه صنفی که در بالا از آن ها نام برده شد یعنی: دانشجو، معلم و کارگر از این سه بی بهره است. اما می توان معلم را دورتر از جهل،دانشجو را دورتر از ترس و کارگر را دورتر از نفع بر شمرد.
همان طور که مبارزه ی ِ معلمان حساب شده تر بوده و دانشجویان را می توان نترس دید که با این همه هزینه هم چنان سر ِ نشستن ندارد و کارگر هم که هیچ نفعی از زمین و زمان ندارد که آرام اش کند.
رابطه و پیوند ِ این سه نیرو و پیگیری ِ مطالبات ِ صنفی(با تعریف دقیق و همه جانبه از آن) در چارچوب ِ همین قانون می تواند راهگشای فضای ِ رخوت بسته ی ِ جامعه باشد.
در این اوضاع که شجاع ترین حزب ِ اصلاح طلب یعنی مشارکت جز به انتظار ِ شکستن ِ ترکه ی ِ آلبالو نشستن از او بر نمی آید.
نظرات (4)
چهارشنبه 27 تیر‌ماه سال 1386 ساعت 04:23 ق.ظ
بابا تبرب اگر کاریست این عاشقان دارند! الیته اینایی که تو مطلبت نوشتی نه ها وقتی اسم ارش رو بالای وبلاگت دیدم این مصرع یادم افتاد!‌
آره ما که زیاد دور و بر سیاست و این چیزا نمیگردیم یعنی فقط اخبار رو میخونیم!‌اخبار رو تحلیل نمیکنیم اما باید بگم که با ذره ذره ی این نظام موافق موافق موافق هستیم و از گلایه های عجیب بعضی مردم شاکی!!! خلاصه دیگه باید همه با هم کشور رو بسازیم نامرد نشیم ایران رو ول کنیم به امون خدا!
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 27 تیر‌ماه سال 1386 ساعت 07:50 ب.ظ
من با نظر شما مواقم.حرکتهای دانشجویان فصلی و مقطعی بوده گوئی که باران بهاری است! و همه میدانند رنگین کمان پایان رهیل بهاری است!البته از نوع سیاه و سفیدش در مملکت ما اتفاق می افتد.
در پناه هو
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 28 تیر‌ماه سال 1386 ساعت 02:18 ب.ظ
درودبرشما

تحلیتان خوب است چه ۱۸ تیر وچه اعتراض معلمان.

ضمنا احزاب هم درایران چون ازبالا تشکیل شده وبرای منافع شخصی بیشتر هرچند درانتخابات ازمنافع مردم هم می گویند به این خاطر کارکردشان خوب نیست.
البته اهداف همه ی احزاب دردنیا کسب وحفظ واستفاده ازقدرت است اما ...

راستی درباره ی کتاب اعتدال درسرزمین .. که نوشته بودم کتاب بیشتر جریان عدالت جویی وتلاش برای این امر ومبارزه با خرافات را دنبال می کند که به نظرم بیشتر دیدگاه چپی درآن موج می زند تا ...
یعنی نام قهرمان برابر است وازاول هم پدرش باخرافات و.. مبارزه می کند وپسرش قدرتی تشکیل می دهد اما درتبعید.
ضمنا آقای نویسنده هم ازتبریز است خود بهتر می دانی که پیرترهای تبریز بیشتر توده ای هستند!!!

درودبرشما
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 28 تیر‌ماه سال 1386 ساعت 02:37 ب.ظ
توضیحاتت در چند تا پاراگرافه آخری بیشتر به دلم نشست .

موفق باشی
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد